تور کویر گردی در ایران | مصر در ایران را بشناسید

 • Admin
 • 08 اسفند 1402
 • بازدید 395

یکی از مهمترین و اولین مواردی که برای سفر به کویر باید در نظر بگیرید، بررسی بهترین زمان سفر است؛ چرا که کویر، آب و هوای خاصی دارد. شاید تصور کنید که چون کویر با خشکی و گرما عجین شده، همیشه باید انتظار آفتاب داغ و سوزان داشته باشیم.

فهرست مطالب

  تور کویر گردی در ایران | مصر در ایران را بشناسید

  کویر گردی در ایران

  در راهنمای سفر به کویر به شما کمک می‌کنیم که با ویژگی‌ها و در عین حال خطرات مناطق کویری بیشتر آشنا شوید و با در نظر گرفتن این ملاحظات، خاطرات خوبی را از سفر برای خودتان ثبت کنید. پس اگر قصد خرید تور کویرگردی با بهترین کیفیت را دارید با ما همراه باشید. 

  کویرگردی

  بهترین زمان مناسب سفر به کویر

  یکی از مهمترین و اولین مواردی که برای سفر به کویر باید در نظر بگیرید، بررسی بهترین زمان سفر است؛ چرا که کویر، آب و هوای خاصی دارد. شاید تصور کنید که چون کویر با خشکی و گرما عجین شده، همیشه باید انتظار آفتاب داغ و سوزان داشته باشیم. این تصور درست است اما در کنار روزهای گرم، شب‌های سرد و خشکی هم دارد

  سفر به کویر.

  در فصول گرم سال قصد کویرگردی دارید، آفتابی طاقت‌فرسا در انتظار شماست. بنابراین بهترین فصل برای سفر به کویر می‌تواند پاییز تا اوایل بهار باشد. ضمن این که با سفر در زمستان، این شانس را دارید که حیوانات به خواب زمستانی رفته باشند و کمتر دغدغه برخورد با انواع حیوانات کویری را خواهید داشت.

  البته هر کدام از مناطق کویری، آب و هوای خاص خود را دارند که می‌تواند با دیگری متفاوت باشد؛ اما به طور کلی به هم شبیه هستند. به عنوان مثال، بر اساس وضعیت آب و هوا و راهنمای سفر به کویر، دشت لوت از جمله کویرهایی است که حتی در اوایل بهار هم، زاویه تابش خورشید به گونه‌ای است که بسیار گرم است. در عین حال دو ماه اول بهار، یک زمان مناسب برای سفر به کویر مصر و مرنجاب است.

  با این حساب، با وجود این که گفتیم بهترین زمان سفر، از پاییز تا اواسط بهار است، پیشنهاد می‌کنیم، مقصد سفر کویری‌تان را مشخص کنید و بر اساس آب و هوای آن منطقه برنامه‌ریزی کنید. یادتان باشد که به هیچ عنوان هنگام بارندگی نباید در کویر حضور داشته باشید!

  آب کافی و موادغذایی سبک و پرانرژی

  حتی اگر خودمان را در میان رمل‌های کویر تصور کنیم، اولین نیازی که احساس می‌شود، آب است. پس طبیعی است که انتظار داشته باشیم با قدم زدن در میان کویر، با دمای بالایی که دارد، میزان تعریق بیشتر و به طبع آن، تشگی و نیاز به آب هم برای هر کسی افزایش پیدا می‌کند.

  بنابراین اگر نیاز عادی افراد را بخواهیم در نظر بگیریم، برای هر نفر در چنین سفری، حداقل ۴ لیتر آب، به همراه داشته باشید. البته این میزان برای فصل پاییز و زمستان است؛ یعنی اگر سفر شما با فصول گرم‌تر همزمان شد، میزان آب موردنیازتان افزایش پیدا می‌کند.

  آب در کویر

  خب به سراغ موادغذایی لازم برای سفر به کویر برویم. از آن‌جایی که با افزایش میزان تعریق، بخشی از موادمعدنی بدن هم دفع می‌شود، حواستان به موادغذایی که با خود به همراه می‌برید، باشد که نیاز بدنتان را تامین کنند.

  • از مواد غذایی سبک و انرژی‌زا استفاده کنید.
  • در کنار وعده‌های غذایی مقوی، از میان وعده‌هایی استفاده کنید که سدیم از دست رفته بدن‌تان در اثر تعریق زیاد، تامین کند.
  • غذاهای چرب و شور ممنوع؛ چرا که عطش شما را بیشتر می‌کنند.
  • میوه و سبزیجات تازه گزینه‌های خوبی هستند.

  لباس مناسب کویرگردی چگونه باشد؟

  سفر به کویر، سفری پر از اتفاقات و نیازمندی‌های متناقض است؛ پس باید خودتان را برای مواجهه با شرایطی کاملا متفاوت، آماده کنید. یکی از نیازمندی‌ها برای آمادگی در هر شرایطی، داشتن انواع لباس مناسب کویر است که باعث می‌شود کمتر غافلگیر شوید و در آرامش، از سفر هیجان‌انگیزتان لذت ببرید.

  احتمالا تا این‌جای کار برایتان سوال پیش آمده که چرا باید با این همه سخت‌گیری و دقت، لباس سفر را انتخاب کنیم و اصلا چه نوع لباس‌هایی به همراه داشته باشیم. در ادامه در موردش صحبت می‌کنیم.

  • با لباس‌هایی نخی، رنگ روشن، گشاد و ترجیحا آستین بلند شروع می‌کنیم. شرایط آب و هوایی کویر و گرمای آن به گونه‌ای است که پیشنهاد می‌کنیم، برای این که در حین راه رفتن و کویرگردی، با تعریق زیاد و لباس تنگ و چسبان اذیت نشوید، لباس نخی و گشاد بپوشید که راحت باشید. ضمن این که با آستین بلند آن، از پوست‌تان در برابر  آفتاب‌سوختگی محافظت می‌کنید.
  • لباس گرم به همراه داشته باشید؛ چرا که برخلاف تصور و با وجود آفتاب داغ و سوزان روز، شب سردی در انتظار شماست. پیشنهاد می‌کنیم که حتی اگر قصد ندارید، شب را در کویر سپری کنید، باز هم لباس گرم را همراه خود داشته باشید؛ چرا که ممکن است باران‌های سیل‌آسا و ناگهانی کویر غافل‌گیرتان کنند.
  • کفش مناسب کویرنوردی بپوشید. پوشیدن صندل ممکن است خطرات گزیدگی توسط خزندگان را به همراه داشته باشد. پس اگر در تور سفر به کویر شرکت کرده‌اید، یادتان باشد که به ویژه برای شب‌نشینی در کویر کفشی را همراهتان داشته باشید که از پایتان در برابر ورود حشرات و شن و ماسه محافظت کند.
  • دستمال گردن، شال یا اسکارف و عینک را فراموش نکنید. در کویر گاهی طوفان شن شروع می‌شود که به اسکارف نیاز دارید تا دهان و بینی خودتان را محافظت کنید. همچنین عینکی که از ورود شن به چشمانتان جلوگیری کند.
  • کلاه را فراموش نکنید؛ چون در کنار یک لایه ضدآفتاب می‌تواند، محافظ خوبی برای پوستتان باشد.

  نکته‌ای که خوب است در نظر بگیرید، این است که ترجیحا با لباس‌هایی به سفر کویری بروید که جیب یا درزهای اضافه نداشته باشند؛ چرا که در غیر اینصورت ممکن است ناچار شوید تا مدت‌ها بعد شن و ماسه از لباس‌هایتان جدا کنید.

  در مورد کفش و لباس مناسب سفر کویر این نکته را در نظر بگیرید که به محض بازگشت آن‌ها را به طور کامل از شن و ماسه تخلیه کنید و کامل بشویید. ماندن ذرات نمک داخل کفش و لباس به سرعت موجب پوسیدگی آن‌ها می‌شود.

  جعبه کمک‌های اولیه در کویر

  این گزینه یکی از مواردی است که بهتر است در هر سفری، به همراه داشته باشیم؛ اما اهمیت وجود آن در سفر به کویر، با وجود خزندگانی که ممکن است در مسیرتان قرار گیرند، بیشتر است. بنابراین قرص مسکن، چسب زخم، باند کشی، بتادین و کرم‌های قبل و بعد از گزیدگی را به همراه داشته باشید.

  جعبه کمک های اولیه

  چراغ‌قوه، کیسه‌خواب و چادر

  ممکن است برنامه کویرگردی شما چند روزه باشد. این به معنی این است که حتما باید در لیست نیازمندی‌هایتان چراغ‌قوه‌ای با نور مناسب و سالم برای دید در شب به همراه داشته باشید.

  شاید راغب نباشید که با وجود انواع جانوران کویری که در شب حرکت می‌کنند، در محیط بیرون و یا کیسه خواب، شب را به صبح برسانید؛ پس به چادر هم نیاز دارید. تنها موردی که باید در نظر بگیرید، این است که حواستان باشد از زمانی که چادرتان را برپا کردید، در آن را باز نگذارید که مبادا یکی از خزندگان کویری، شب را مهمان شما شود.

  جلوتر در مورد شب‌مانی در سفرهای کویرنوردی بیشتر توضیح داده‌ایم.

  چادر در کویر

  قطب‌نما، نقشه یا جی پی اس با خود داشته باشید

  حتی اگر هم خیلی زیاد از خودتان مطمئن هستید، از همراه داشتن وسایل راهنما و جهت‌یاب غافل نشوید؛ چرا که ممکن است با شرایط خاص و پیش‌بینی نشده‌ای روبرو شوید که مسیر و راه اصلی را گم کنید. این ابزارها به شما کمک می‌کنند تا به بهترین شکل ممکن خودتان را به جای امنی برسانید. اگر با تور کویرگردی را تجربه می‌کنید، حتما کنار لیدرتان بمانید، چون احتمالا او به همه این وسایل مجهز است.

  قطب نما

  دستگاه کوچک تصفیه آب

  اگرچه در راهنمای سفر به کویر، برای داشتن آب کافی تاکید می‌کنیم؛ اما ممکن است شرایط به شکلی پیش برود که آبی که با خود به همراه می‌برید، تمام شود. این دستگاه به شما کمک می‌کند که بتوانید از منابع آبی موجود در کویر، برای رفع تشگی‌تان استفاده کنید. کافی است آن را به مدت یک دقیقه در آب بگیرید و بعد از گذشت زمانی محدود، آب آن را میل کنید.

  لوازم بهداشتی موردنیاز در سفر به کویر

  با توجه به موقعیت و طبیعتی که به آن سفر می‌کنید، خوب است این لوازم بهداشتی را به همراه داشته باشید:

  • ضدآفتاب برای محافظت از پوست
  • اسپری دفع‌کننده حشرات
  • دستمال مرطوب
  • ژل ضدعفونی‌کننده بدون نیاز به آب

  لوازم بهداشتی در کویر

  کویر مصر


  کویر مصر در روستای مصر از توابع خور و بیابنک اصفهان در 45 کیلومتری شرق جندق و 60 کیلومتری شمال خور واقع شده است. از ویژگی‌های این کویر پرحاشیه و دیدنی می‌توان به تپه‌های شنی منطقه امیرآباد، درختچه‌های گز، نخلستان‌های بلند و زیبا و شن‌‌های روان درحال‌تغییرشکل با وزش باد اشاره کرد. جاذبه‌های گردشگری کویر مصر، روستای فرحزاد، چشمه آب نیزار مصر، موتورسواری و شترسواری و روستای زیبای عروسان، میعادگاه عاشقان ستاره‌شناسی را شامل می‌شود.

  کویر مصر

  کویر مرنجاب


  کویر مرنجاب در فاصله 301 کیلومتری از تهران، 52 کیلومتری از آران و بیدگل اصفهان و 60 کیلومتری کاشان واقع شده است. از ویژگی‌های این کویر پرطرفدار می‌توان به آسمان زیبای پرستاره در شب‌هنگام، پوشش گیاهی و جانوری غنی، تپه‌های ماهور شنی بلند و رمل‌های بسیار مناسب برای پیاده‌وری اشاره کرد. جاذبه‌های گردشگری کویر مرنجاب دریاچه نمک حوض سلطان، چاه دستکن، جزیره سرگردان، کاروانسرای مرنجاب،  آفرودسواری و نیز بازدید از شهر زیرزمینی نوش‌آباد را شامل می‌شود.

  کویر مرنجاب

  کویر ریگ زرین


  کویر ریگ زرین در 40 کیلومتری کویر بافق در استان یزد واقع شده است. از ویژگی‌های این کویر زیبا و فوق‌العاده می‌توان به شن‌های روان و ریز، مناظر تماشایی بی‌نظیر جهت ثبت تصاویر اینستاگرامی و نیز به کمک دوربین‌های دیجیتال اشاره کرد. جاذبه‌ گردشگری کویر ریگ زن، ارتفاعات حاجی‌آباد زرین در قسمت شمالی آن است که از انواع گنبدهای نمکی پوشانده شده است.

  کویر ریگ زرین

  کویر زردگاه


  کویر زردگاه در فاصله 100 کیلومتری از شهر دیهوک شهرستان طبس در استان خراسان جنوبی واقع شده است. از ویژگی‌های کویر زردگاه می‌توان به سرسبزی فوق‌العاده به علت وجود نخلستان‌ها و خانه‌های پلکانی روستای زردگاه اشاره کرد. جاذبه‌های گردشگری کویر زردگاه تماشای درختان خرما، پرتغال، نارنج، نارنگی و لیمو، چشمه آب گرم و استخر آب گرم را شامل می‌شود.

  کویر زردگاه

  کویر ابوزیدآباد


  کویر ابوزیدآباد در فاصله 35 کیلومتری از شهر ابوزیدآباد در نزدیکی شهر کاشان واقع شده است. از ویژگی‌های کویر ابوزیدآباد می‌توان به تپه‌های شنی زیبا و اسرار تاریخی‌اش اشاره کرد. جاذبه‌های گردشگری این مهد گویش‌های کهن ایران، قلعه کرشاهی، آب‌انبار صفوی، کاروانسرای صفوی،  شهر زیرزمینی نوش آباد و روستای گردشگری ابیانه را شامل می‌شود.

  کویر ابوزیدآباد

  کویر خور‌ و‌ بیابانک


  کویر خور و بیابانک در فاصله 399 کیلومتری استان اصفهان قرار دارد. از ویژگی‌های کویر خور و بیابانک می‌توان به اختلاف دمای بسیار زیاد بین روز و شب، شکل لانه‌ زنبوری کویری آن، ریگزارهای مصری و آسمان پرستاره‌اش اشاره کرد. جاذبه‌های گردشگری کویر خور و بیابانک، بزرگ‌ترین دریاچه فصلی نمک جهان و روستای ایرج چهار هزارساله را شامل می‌شود.

  کویر خور  

   اقامتگاه‌های بومگردی در کویر

  خوشبختانه در سفر به کویر، با اقامتگاه‌ها و هتل‌هایی مواجه می‌شوید که شگفتی چنین سفری را برایتان تکمیل می‌کنند. اکثر این اقامتگاه‌ها، به قدری زیبا ساخته شده‌اند که خودشان جاذبه‌های کویری محسوب می‌شوند. پس خالی از لطف نیست که لذت و آرامش شب‌های کویری را در دل خانه‌هایی محلی از خشت و گل سپری کنید.

  نکته دیگر این که یکی دیگر از حسن‌های این اقامتگاه‌ها، آشنایی با فرهنگ و هنر اهالی منطقه است. اقامتگاه‌ها و کاروان‌سراهای کویری گاهی اوقات این امکان را هم به شما می‌دهند که در صورت تمایل چادرتان را در حیاط اقامتگاه به پا کنید.

  اقامتگاه بومگردی کویر

  ثبت نظر برای این پست

  نظر های شما درباره این پست